O nás.

Alten Kompoten sú súrodenci Natália Chrenová a Matej Chren. Naše prvé hudobné pokusy sme tvorili s Kristínou Zrubcovou v kapele Hučí mi fén v rokoch 2011 až 2014. Po rozpade tohto združenia sme nosili v hlave nápady na texty a melódie, ktoré sme osve priebežne nahrávali bez ambícii s nimi urobiť niečo viac ako presúvať z priečinka do priečinka v PC.

6. januára 2015 nás napadlo vydať split našich nápadov na albume AntiPop pod menom Chren a Chrenová. Album vyšiel 11. 1. 2015 ako limitované CD/digital a 23. 3. toho roku na vinyle. O kompletné vyhotovenie albumu, od dema cez dizajn až po release sa staráme sami dvaja v jednej izbe. Pesničky (ako ich možno nazvať) vznikajú špecifickým spôsobom - poloimprovizáciou. Nahrávanie je zároveň skladaním a zvuk je doplnený predmetmi a nástrojmi ktoré sú po ruke.

Neskôr sme sa premenovali na Alten Kompoten pri jedení ryže, počas nahrávania druhého albumu. Polovica nahrávania vzniká v teréne počúvaním a nahrávaním zvukov sveta, na ktorých základe vzniká idea pesničky. Texty vychádzajú z momentálnej situácie a nálady, so šmrncom dadaizmu. Druhý album vyšiel 7. septembra 2015 na CD/LP/digital a volá sa Mokrý prach nelieta. Obsahovo tvorí soundtrack ku Vrábľom - meste, kde žijeme a tvoríme. Naša tvorba sa čím ďalej viac približuje dadaizmu.

Rok 2016 sa pre nás začal úspešne - skladba Džovani sa dostala do Demovnice Rádia_FM a záujem o našu hudbu sa zvýšil. Počet našich fanúšikov vzrástol na dvojciferné číslo, čo nás prinútilo sa viac činiť. V auguste sme začali nacvičovať s niektorými členmi združení Crosswalk, Our Storeis a Pony the Corn prvý koncert. Nakoniec z toho vzišlo nové "live teleso" Alten Kompoten Big Band. Natália si dala od projektu dištanc.

Natália nakoniec celkom opustila svoje kreatívne úmysly a rozhodla sa nepokračovať v tvorení ďalších expreimentov. Preto vyšiel posledný album 'Čo sa nezmestilo do chladničky', na ktorom sú všetky doteraz nevydané pesničky. Bodkou za štúdiovou tvorbou je kompilácia 'Dobre je na svete, keď je voda taká tekutá', ktorá vyšla exkluzívne cez streamovacie služby, ako výber počúvateľnejšej tvorby. Teleso ďalej pokračuje v aktivite vo forme live kapely Alten Kompoten Big Band.

 

Obsadenie:

Alten Kompoten:
Matej Chren - klavír, gitara, spev, loopy
Natália Chrenová - spev, texty, loopy

Alten Kompoten Big Band:
Matej Chren - spev, klávesy
Juraj Bella - gitara
Marek Petkov - basgitara
Jakub Spiszak - bicie
Peter Budai - sample

Všetky osoby vystupujú dobrovoľne, v opačnom prípade sa jedná o lož.